Video Mu Yazı Mı?

Başlıktan da anlaşılacağı üzere anlatacağımız konu daha çok, video içeriklerinin nasıl yazınsal içeriklere tercih edildiği üzerine olacak. Bu konu gerçekten önemli çünkü en başta, vasat hazırlanan videoların yazılara gerçekten bir üstünlüğünün bulunmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Gün geçtikçe insanlar kitap okuma alışkanlıklarını kaybetmeye başlıyorlar ki bu gerçekten üzücü. Sosyal medyada geçirilen zaman olsun, Youtube ve Instagram’ın alıp başını gitmesi olsun, bunların hepsi birer sebep elbette. Ancak kitap okuma alışkanlığıyla sınırlı kalmayan bir davranış da söz konusu. O da internet üzerinden yazı okuma alışkanlığının da kaybolması. Kitap okuduğunuz vakit herhangi bir dikkat dağıtıcı unsur bulunmazken herhangi bir internet sitesinden bir yazı okurken pat oradan bir reklam pat şuradan bir görsel, insan okuma şevkini yitiriyor, dikkati dağılıyor. Bu da özellikle internet mecrasında okuma alışkanlığımızı köreltiyor.

İşte tam da burada devreye videolar giriyor. Fotoğraflar da demiyorum dikkat ederseniz, videolar. Sebebiyse her gün internete yüzbinlerce aktarım yapılırken (yazı, görsel, video) bunların içinden en çok üstünde emek verileni videolar oluyor ve tam da bu sebepten insanlar da en çok videolara değer veriyorlar. Bu konuda Syndacast’a göre bir istatistik de insanların %58 ‘i video üreten firmalara daha fazla güven duyduğunu ispatlıyor.

Gelgelelim içinde bulunduğumuz sene içerisinde yine aynı şirketin yaptığı araştırmaya göre tüm internetin %74’ü videolardan oluşmaktaymış. Hatta ve hatta e-maillerin ve sosyal medya bildirimlerinin açılma oranı bile eğer başlıkta “video” kelimesi geçiyorsa %65 artıyormuş. Bakın siz şu işe. Hal böyle olunca şirketler de video pazarlamaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaya başlıyor. İşte tam da burada olaya ‘Vimark’ dahil oluyor. Videoları sizin istediğiniz senaryoya uygun bir şekilde hazırlayıp, bir de üstüne sosyal medyada paylaşıyor. Size de oturup markanızın bilinirliğinin artmasını izlemek kalıyor. Ancak bazı markalar bunu tercih etmiyor tanıtım filmlerinin çekimleri üzerine durup düşünmeden icraata geçmeye ve kendi çabalarıyla rüştünü ispat etmeye çalışıyor. Hem maddi hem manevi zarara girmeleri çok olası olan bu firmalar eğer video pazarlamanın önemini hiç değilse şu yazıyı okuyarak anlayabilseler bir dakika daha durmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.