Taşınma Stresi

Taşınmanın bedenen ve zihnen zor olduğunu tahmin ediyordum ancak sandığımdan daha da fazlası varmış. Meğer ne kadar ayrıntılı ve incelik isteyen işlermiş. Sadece evimizi tutup, eşyalarımızı kolilere koyacağız ve yeni evimize keyifle yerleştireceğiz diye düşünmüştüm. Ancak bu taşınma olayı sadece eşya taşımakla biten bir şey değilmiş. Hatta eşyaların taşınması, onca işin içinde en kolaylarından biriymiş bile diyebilirim. Adres değişince birçok kuruma da bilgi vermek, hatta elektrik, doğal gaz, internet abonelikleri gibi birçok şeyin de nakil edilmesi gerekiyormuş. Bunları yapmam gerektiğini elbette biliyordum ancak vaktimi almayacak işler olduğunu düşünerek hep son plana atmıştım.

İşin içine girince ne kadar yanlış ve yüzeysel düşündüğümü fark ettim. Çünkü her kurum işlem yapmak için kendi bünyesine göre farklı evraklar istiyor ve ben taşınma sürecinde her şey birbirine girmişken, bir de hangisinin ne isteyeceğini bilmeden oradan oraya koşturmayı açıkçası bu yorgunluğun üzerine hiç de göz alamıyordum. Öncelikle en temel ihtiyacımız olan enerji işini halletmemiz gerekiyordu tabi ki. Çünkü enerji olmadan ne doğal gaz ne de internetin bir anlamı kalırdı. İşlerimi nasıl en hızlı ve pratik şekilde halledebilirim diye internetten kısa bir araştırma yaptım. Enerjisa’nın hazırladığı site içeriklerine ise bayıldım. Elektrik aboneliği taşıma konusunda hangi evraklar gerekir, hangi yolları izlemek gerekir, hepsini adım adım anlatmışlar.

Öncelikle eski evimize ait tesisat seri numarasını almamız gerekiyormuş mesela. Eğer bu bilgileri okumasaydım benim aklıma bile gelmezdi. Aboneliği sorunsuz bir şekilde taşımak için gereken evrakların da bir listesini yapmışlar. Hatta işlemlerimize öncelik verilmesi için bir randevu sistemleri bile var. İster web sitelerinden ister çağrı merkezlerinden randevu alarak sıra beklememize bile gerek kalmadan işleri kolaylaştırabiliyormuşuz. Şu yoğun ve hayli yorgun dönemimde bu bilgiler bana ilaç gibi geldi diyebilirim. Hem hangi yolları izleyeceğimi, hem de hangi evrakları hazırlamam gerektiğini bilmek yükümü yarı yarıya hafifletti. Bir de randevumu aldım ki sıra beklemeden hızlı bir şekilde, hazır tüm evraklarımı da hazırlamışken abonelik taşıma işlemimi halledebileyim. Ama en sevdiğim yanı da abonelik işlemi tamamlandığında bize kısa mesajla bilgi verecek olmaları oldu. Böylelikle sayelerinde yapılacaklar listemden bir maddeyi daha gönül rahatlığıyla silebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.