Sanatseverlere İlham Verecek Rotalar

Bazı kentler var ki, adı sanat ile anılan ve geçişten bu yana bu özelliğini korumayı başarmış. Kentin sanat ile olan bağını sokaklarında dolanırken dahi hissetmek mümkündür. Bazı kentler özellikle bazı sanat dalları ile daha ilişkili görünseler de, bazı kentler de, her türlü sanat için uygun atmosfere sahiptir. İnsanın düşüncelerini özgür bırakıp, bir şekilde sanata dâhil olmasına elverişli bir yapıya sahiptir. Şimdi bu tür kentleri inceleyelim ki, seyahate çıkmadan önce hangi şehrin sanatı sizi kendisine çekecek anlayalım. Ayrıca vereceğimiz kısa bilgiler ile gideceğiniz noktaya yönelik, en uygun uçak bileti bulma yolları hakkında da fikir edinebilirsiniz.

  1. Floransa

Floransa, Rönesans’ın demir atıp, kaldığı, Ortaçağ’ın sanatı ile bütünleşmiş bir kenttir. Bu kentte, özellikle heykel, resim ve mimari iç içe geçmiş, birlikte kullanılmış sanatlardır. Bununla birlikte her adımınızda sanata dair bir şeyler görüp hissedersiniz. Her kapıda, her çeşmede sanatsal bir dokunuş hissedersiniz ya da her sokakta Rönesans’a ait bir eser ile karşılaşırsınız. Kısacası Floransa buram buram sanat kokan bir şehirdir. Kent merkezinde başınızı kaldırdığında mutlaka göreceğiniz yapı Foransa Katedrali’dir ve mimarisi ile göz doldurmaktadır. Başlı başına, dünyanın görülmesi gereken en önemli sanat eserlerinden biri olarak kabul edilebilir. Ardından kentin sanatına dair en kıymetlileri görmek için Avrupa’nın ilk modern sanat müzesi olan Galleria Degli Uffize ’ye gidebilirsiniz. Burada, kentin en önemli sanatçıları olan Botticelli, Raphael, Rembrandt ve Michelangelo ’nun eserlerini görebilirsiniz.

  1. Viyana

Viyana için sokaklarından klasik müzik seslerinin yükseldiği, canlı bir şehir demek çok doğrudur. Burası tam da klasik müziğin toprakları olarak adlandırılabilir. Mozart, Haydn, Beethoven ve Schubert gibi müzik dâhilerini bir araya getirmiş olan şehir, mimarisi ile de insanı büyülemektedir. Avrupa’nın sanat merkezlerinden biri olan Viyana, sokaklarında sanat kokusu alacağınız görkemli bir kenttir. Özellikle de 18. Yüzyıl kentin sanatsal anlamda özel yılları kabul edilmektedir. Bu yıllarda sanatın, bu topraklarda doğduğuna inanılır. Kentte uğramadan geçemeyeceğiniz nokta ise Viyana Opera Binası’dır. Büyüleyici atmosferi ile sizi etkisi altına alacak olan salonda geçmişin etkileyici sahnelerine doğru yolculuk edebilirsiniz. Viyana’ya ulaşım ise sanıldığından çok daha kolaydır. Şuan yola çıkmaya karar verseniz Antalya Ankara uçak bileti bulmak kadar kolaydır Viyana uçak bileti bulmak. Kent, sık sık düzenlenen uçuş seferleri ile cazip bir sanat noktasıdır.

  1. Berlin

Tarihin acı olaylarına sahne olan kent, 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılışı ile birlikte özgür düşüncenin farkına varmıştır. Yaratıcılık alanında yaşanan gelişimlerin hızı, herkesi şaşırtmış ve gelecek yılların önemli eserlerine ön ayak olmuştur. Bu tarih itibariyle Berlin önemli bir sanat noktası olacağının sinyallerini vermeye başlamıştır. Sahip olduğu kültürel çeşitlilik, Berlin’de sanat alanında oldukça önemli etkilere sebep olmuştur. Kentin sanat merkezleri arasında Contemporary Fine Arts ve Peres Projects gibi modern sanat galerileri, ilk sıralarda yer alırken, Kunsthaus Tacheles gibi merkezler de görülmesi gereken sanat noktalarıdır. Burada yeni ve çarpıcı, sanat örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Üstelik ülkemizin en çok yurtdışı uçuşunun gerçekleştirildiği Berlin’e en uygun uçak biletleri çeşitli uygulamalar ve siteler aracılığıyla çok kolay bir şekilde bulunabilir. Böylece, keyifli ve de tasarruflu bir gezi yapılabilir.

  1. Mathura

Mathura, diğer seçenekelere göre son derece farklı bir sanat merkezidir. Avrupa dışında bir sanat noktasına uçmak istiyorsanız, Hinduizm, Jainizm ve Budizm gibi kadim dinlerin felsefelerinin yaşayan topraklarına gidebilirsiniz. Mathura, Hinduların kutsal kabul ettiği 7 merkezden biridir. Ayrıca Krişna ’nın doğum yeri olarak kabul edilmiş olması sebebiyle çok önem verdikleri bir noktadır. Antik öğretiler ve kadim dinler bu topraklarda en çok mimariyi etkilemiştir. Adeta bir dantel gibi işlenmiş yapılar, insan eliyle yapıldığına inanmanın güç olduğu eserlerdir. Tapınakların ihtişamlı mimarisinin yanında geleneksel dansların çekiciliği, kente bambaşka bir atmosfer sağlıyor. Bu havayı koklayabileceğiniz başka bir nokta yok. Avrupa sanat gezilerine nazaran, bambaşka bir seyahat için Mathura ’yı tercih edebilirsiniz. Bambaşka bir kültüre adım atar, bambaşka bir kentte nefes alırsınız. Özellikle de mimariye ilginiz varsa, çok da düşünmenize gerek yok.

ucakbileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.