Domain Yaşının SEO’ya Etkisi

Domain Yaşı Nedir?

Domain yaşı alan adınızın ilk satın aldığı tarihten itibaren geçen süreyi ifade eder. İlk kayıt edilen tarihten itibaren boşa düşmediği sürece alan adınız yaş almaya devam edecektir.

Domain Yaşının Önemi

Alan adı (domain) yaşı arama motorları için sitenizin otoritesinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Domain yaşı en büyük arama motoru olan Google için çok büyük öneme sahiptir. Domain yaşınız ne kadar büyükse o kadar siteniz otorite kazanır.

Uzun süredir yayında kalmış veya kaydı silinmemiş bir alan adı önemli otoriteye sahiptir.

Domain Yaşı ve SEO

SEO hepimiz için üst sıralarda çıkmak demektir. Üst sıralarda kolay yer almak için yaşlı ve eski bir domaine sahipseniz bir adım öndesiniz demektir.

Yeni domainlerde genellikle en ufak spam link çalışmasında sıralamanız düşecek ve görünürlüğünüz düşecektir. Yaşlı domainlerde böyle sorunlar genellikle olmaz. Yaşlı domain yeni domaine göre her türlü avantajlıdır.

Domain yaşı kadar domain bitiş süresi de önemlidir. Eğer imkanınız varsa domain bitiş sürenizi her zaman minimum 3 yıl öteleyin.

  • Domain yaşı arama motorlarındaki sıralamanızı doğrudan etkileyen bir faktördür.
  • Yeni domainler genelde ilk aylarda sandbox’a girer ve istediğiniz sıralamalara kolayca gelemezler.

Domain Yaşı Sorgulama

Domain yaşı sorgulamak için ve domain yaşını öğrenmek için alan adınızın ilk kayıt tarihine bakmanız yeterlidir. Ancak çok alan adınız varsa hesaplama yapmak gibi işlemler sizi yoracaktır. Bu konuda size yardımcı olacak bir araç öneriyorum. Domain yaşı sorgulama aracı ile kolayca sorgulama yapabilirsiniz.

domain yaşı sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.