Adsense Onay Alma, Adsense Onay İçin Neler Gerekli?

adsense onay

Google adsense onay almak için denemediğiniz yöntem kalmamış olabilir. Google sizi artık adsense onayından vazgeçirmiş olabilir. Adsense onay almak aslında imkansız ve zor bir durum değildir. Google sitenizin kaliteli olduğundan emin olmak ister ve reklamlardan kendisine de pay çıkarabilecek siteleri onaylamak ister.

Sitenize adsense politikasını ihlal edecek bir durum yoksa kolay bir şekilde adsense onayı alabilirsiniz.

Adsense Onayı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle siteniz kaliteli gözükmeli ve içerikleriniz özgün olmalı. Sitenizde içi boş kategoriler olmasın. Örneğin 5 kategori varsa siz her ihtimale karşı her kategori için en az 10 yazı ekleyin. Bu yazılar kesinlikle özgün olmalı ve öne çıkan görselleri ile birlikte amatör durmamalı.

1- Google Analytics ve Google Search Console

Google Analytics ve Google Search Console

Web sitenizi Google Search Console‘a kayıt edin. Sayfalarınızın indexlenmesini ve search console verilerinin en azından oluşmasını bekleyin.

Aynı şekilde Google Analytics‘e ekleyebilirsiniz ancak o kadar da önemli değil, size kalmış.

2- Özgün İçerikler ve Makale Sayısı

Makale sayısı ve özgünlüğü onay alma sürecinde önemlidir. Bunun sebebi Google sizin sitenizin ziyaretçiler tarafından ziyaret edilebilecek potansiyel aramasıdır. Onaya gönderirken sitenizin hiti olmak zorunda değildir. İçerikleriniz Google için gelecek görmesi yeterlidir.

Makaleleriniz 300 kelimeden uzun olsun, ancak benim önerim 400-500 kelimeyi geçmesi. İçeriklerinizin kaç kelime olduğunu öğrenmek için aşağıdaki kelime sayacı araçlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.

Makale sayısı konusunda çok farklı görüşler var ancak denemelerim sonucunda en az 20-30 özgün makaleniz olması ve google arama motorunda 50 indekslenmiş yazı sayısını geçmesi yeterli.

Adsense için yasaklanmış içerikler kesinlikle onaylanmaz. Google Adsense Politikalarını incelemek için tıklayın.

3- Sitenin Görünümü, Kullanıcı Deneyimi ve Hızı

google page speed

Kullanıcı dostu bir arayüz kullanmanız yeterli olacaktır. Web sitenizin mutlaka logosu ve renk uyumu olmalı.

Kullanıcıların web sitenizi kolay kullanabilmesi önemlidir. Kullanıcı deneyimi iyi bir web sitesi sunmalı ve istediklerine kolay erişebilmeli.

Adsense onayı için web sitesi hızı bana göre önemli kriter. Red sebebi değil ancak sitenizin onaylanmasını kolaylaştıracaktır. Sitenizin hızı konusunda bilgi sahibi olmak ve önerileri öğrenmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

4- Gerekli Sayfalar

Web sitenizde mutlaka politika, hakkımızda ve iletişim sayfası olmalıdır. Bu sayfalar artık her site için hayati öneme sahiptir. Google bu sayfaları önemsemektedir. Ek olarak çerez politikası da yayınlayabilirsiniz.

  • Gizlilik Politikası
  • Hakkımızda Sayfası
  • İletişim Sayfası

5- Diğer Dikkat Etmeniz Gereken Konular

  • Sitenizin Google Arama Motorunda en az 50 indekslenmiş sayfası olmalı
  • Başvurduğunuz hesap sahibi gerçek kişi olmalı, gerçek adres ve gerçek kimlik bilgileri kullanılmalı
  • Görseller de özgün olmalı
  • Sitenizde mutlaka SSL olmalı
  • Sitenizde erişim problemi olmamalı ve uptime oranı yüksek olmalı

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra siteniz adsense onayı alacaktır, eğer hala siteniz adsense’den ret alıyorsa birşeyleri eksik yapmışsınızdır.

Umarın hepiniz aşağıdaki e-posta ile mutlu olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.