Yaz Lastiği

Otomobillerin yer ile olan temasını sağlayan ve son model araçlardan, eski model araçlara kadar sizin güvenli bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlayan en önemli otomobil parçalarından biri şüphesiz lastiklerdir. Konu insan ve araç güvenliği olunca dikkat edilmesi gereken şeylerin başında elbette ki doğru lastik seçimi olmaktadır. 2 yüzyılı aşkın süredir gelişimini sürekli bir şekilde sürdüren otomobil teknolojisi, aynı paralellikte gelişen araç lastikleri ile tam bir bütünlük sağlamak zorunluluğundadır. Aksi takdirden aracınız ne kadar gelişmiş olursa olsun, ne kadar son teknolojik donanımlarla bezenmiş olsun lastikleriniz uygun değilse çok büyük risk altındasınız demektir.  Yaz lastikleri de tıpkı kış lastikleri gibi kendi döneminde kullanılması gereken lastik türlerindendir.

Amaç güvenli ve konforlu bir yolculuksa, otomobilinizin lastikleri standart zorunluluklara uymak durumundadır. Sıcak ve kuru hava koşullarında en iyi performansı ve konforu sağlamak için üretilen bu lastikler, ani artırılmış tepkilere, daha kısa fren mesafesi ve viraj alma için tasarlanmışlardır. Yüksek hava sıcaklıklarına en iyi şekilde uyum sağlamak için tıpkı kış lastiklerinde olduğu gibi özel kauçuk malzeme ve alaşımlardan üretilmektedir. Sıcaklığın 0° derecenin altına düştüğü hava koşullarında yaz lastikleri elastikiyet özelliğini yitirmektedir. Hava koşulları bu sıcaklıkların altına düştüğünde kış lastiklerine geçilmesini öneririz. Kuru ve sıcak hava koşullarına uygun olarak üretilen bu lastik modelleri ülkemizde aynı zamanda 4 mevsim lastikler olarak da bilinmektedir. Ama gerçek bu şekilde değildir. Yaz lastikleri çok daha hassas ve performanslı sürüşler için lastik yüzey desenleri özel olarak tasarlanmıştır. Lastik yüzeyinin daha fazla yol tutuşu sağlamsı için oluk desenleri daha azdır. Özellikle yüksek performans otomobiller için tercih edilmektedir. Lastik yüzey desenleri bu yüzden çok daha az, diş derinliği daha kısadır. 4 mevsim lastiklerinde ıslak ve kuru zeminler için yüksek yol tutuşu sağlamak amacı ile hem desenleri, hem de diş derinliği bakımında yaz lastiklerinden daha uzundur. İyi bir çekiş sağlaması ve uzun diş ömrü sağlaması bakımından yaz lastiklerine göre alaşım değerleri daha katıdır. Ekonomik olması bakımından en çok tercih edilen lastik tipidir. Fakat kış aylarında da bu lastikler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu da beraberinde bazı riskleri getirmektedir.

Yaz lastiği kullanmak isteyen otomobil sahipleri araçları için en doğru seçimi kolayoto.com üzerinden kolayca seçebilirler. Basit birkaç tıklama ile hem yaz lastiklerini hem de diğer lastik modellerini hemen seçebilir, bulunduğu ildeki kendilerine en yakın montaj noktalarında lastik değişimlerini kolayca yaptırabilirler. İndirimli yaz lastikleri modelleri sizler için sürekli şekilde güncellenmekte, cazip fiyat ve ödeme avantajlarından hızlıca yararlanabilmeniz için yüzlerce lastik modelleri beğeninize sunulmuştur. Kolayoto.com sizlere otomobiliniz için gerekli olan tüm ihtiyaçlarınıza çözüm üretmek için 6 farklı kategoride seçenekler sunmaktadır. Akü’ den, aksesuara, otomobil servisinden jant seçeneklerine kadar pek çok ürün uygun fiyat avantajı ile sizlere sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.