Enjeksiyon Baskı Nedir?

Enjeksiyon baskı yöntemi seri üretim söz konusu olduğu zaman kullanılır. Ancak farklı enjeksiyon baskı teknikleri ile seri üretim dışında farklı amaçlara yönelik üretim yapılabilmesi de mümkün oluyor. Her bir enjeksiyon baskının oluşturulma süreci değişkenlik gösterir. Bununla birlikte farklı üretim şekilleri için de farklı enjeksiyon baskı tekniklerinin tercih edilmesi de gerekebilir. Bu sebeple ilk olarak enjeksiyon baskı teknikleri hakkında bilgi alınmasında fayda olacak.

Silikon Kalıplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle 3 boyutlu yazıcıdan çıkan parçaların dış yüzeylerine ardıl işlem uygulanır ve master model elde edilir. Master model üzerinde kalıp ayırma hatları belirlenir. Yolluklar da belirlendikten sonra silikon kalıp ortaya çıkarılır. Silikon kalıpların içerisine poliüretan malzemeler eklenir ve vakum altında döküm işlemleri başlatılır. Parçalara gerekli olan ardıl işlemler yapıldıktan sonra boya uygulanır ve kalite kontrol adımları takip edildikten sonra baskı işlemi tamamlanır.

RIM Kalıplama Nasıl Yapılır?

RIM (Reaction Injection Molding)

RIM kalıplama tekniğinde iki bileşenli poliüretan malzeme düşük basınç yardımıyla oluşturulan kalıpların içerisine dökülür ve parça üretim süreci başlatılır. RIM baskı yönteminde parça geometrilerine bağlı olarak kalıp başına ortalama olarak 100 adet parça çıkartılabilmektedir. Düşük adetli parça baskıları için RIM uygulamaları son derece ideal bir seçeneğe dönüşür.

Alüminyum Hibrit Kalıplama Nasıl Yapılır?

Yüksek teknolojili 3 boyutlu yazıcılar ile baskı yapılmasına gereksinim olduğunda bu kalıplama türü kullanılabilir. Alüminyum hibrit kalıplama tekniği ile düşük maliyetli ve hız odaklı üretimler yapılabilmektedir. Kalıp çekirdeklerinin detaylarının daha eşsiz hale getirilebileceği bu yöntem 500 tona kadar baskı alabileceğiniz plastik enjeksiyon presleri ile uygulanır.

Seri üretim kalitesinde parça üretilebilmesine imkân sağlayan alüminyum hibrit kalıplama ile üretilen kalıp çekirdekleri klasik CNC’ler ile işlenerek kalıp setlerine montajlanır. Seri üretimde kullanılacak olan gerçek malzemeler de kullanılabilir.

Voxeljet Teknolojisi Nedir?

Dünyada en yaygın kullanılan üretim yöntemleri arasında kuma döküm ve hassas döküm yöntemleri de mevcut. Bu yöntemlerin hızlandırılabilmesi için ise Voxeljet teknolojisi kullanılmaktadır. Metal parça ihtiyaçlarınızı giderebilmek istiyorsanız Voxeljet teknolojisi sizler için ideal teknolojiler arasında yer alıyor demektir.

Katmanlı üretim şekline sahip olan Voxeljet teknolojisi ile kalıpsız üretim yapıldıktan sonra hassas döküm yöntemi ile de metal parçalar elde edilebilmektedir. Havacılık, otomotiv ve makine sektöründe de tercih edilen Voxeljet teknolojisi aynı zamanda mimari ve sanat gibi alanlarda da kullanılabilir.

Enjeksiyon baskı nasıl yapılır ve hangi yöntemler uygulanır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, daha detaylı bilgi alabileceğiniz Artı 90 tarafından hazırlanan rehbere göz atabilirsiniz. Artı 90’ın hazırladığı sayfa içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz teknik bilgiler de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.